دوشنبه 20 مرداد 1399 _
 منوی اصلی
 
 شهرداران
   
  تاریخ : پنجشنبه 13 آبان 1389     |     کد : 25

  شهر و شهروندی

  نگاهی کوتاه به پیدایش شهر و شهرنشینی

  پیدایش شهر به نخستین تمدن های بشری بر می گردد. نخستین خاستگاه پیدایش شهرنشینی و پیدایش شهر حوزه بین النهرین ما بین دجله و فرات به چهار هزار سال قبل می رسد.

  آنگاه که انسان دگرگونی بزرگی را در فرهنگ بوجود آورد و سپس به سبب عواملی از قبیل : انقلاب کشاورزی ، رواج داد و ستد و تجارت به علت مازاد بر نیاز تولیدات ، اختراع خط و عوامل اداری ، سیاسی و مذهبی موجبات تکامل شهر فراهم گشت.

  با بررسی هایی که در مورد تاریخچه پیدایش شهر و شهر نشینی در ایران بعمل آمده ، به این نتیجه می رسیم که می توان این پدیده را در ایران به 3 دوره تقسیم کرد:
   
  دوره اول : پیدایش شهر ها و رشد آرام شهر نشینی که از شکل ابتدایی و تحولی کند برخوردار بوده و این دوره با سلسله مادها شروع و در زمان ساسانیان به پایان می رسد.
   
  دوره دوم: پیدایش شهر شامل دوره بعداز اسلام و حکومت های محلی و ملوک الطوایفی است که با رواج اسلام در ایران شروع شده بود ؛ از این دوره آثار با ارزشی به جای گذاشته است. این دوره با حکومت صفویان به پایان می رسد.
   
  دوره سوم: که با آغز تحولات و دگرگونیهای انقلاب صنعتی در اروپا همراه بود ، باعث گسترش شهر نشینی و ایجاد کلان شهرهای بزرگ در مناطق مختلف کشور شد و این امر موجبات رواج شهر نشینی بی بند و بار را بر شهرهای ایران تحمیل کرد.
   
  شهرداری
   
  شهری بودن / غیر دولتی بودن
   
  تعریف شهرداری
   
  بر اساس ماده 5 قانون محاسبات عمومی کشور ، موسسه ای عمومی ، غیر دولتی است که دارای استقلال و شخصیت حقوقی بوده و تحت نظر شورای اسلامی شهر و نظارت دولت از طریق وزارت کشور برای انجام وظایفی که در قانون شهرداری آمده تاسیس شده که دارای ویژگی های زیر می باشد:
   
  شهری بودن

  شهرداری سازمانی است که در سطح فعالیت دارد و ملاکهایی که بر اساس آن می توان به مکانی نام شهر داده متفاوت اند. داشتن جمعیتی بیشتر از حد معین ، سیمای شهری ، روابط شهری و مانند اینها از جمله این معیارها هستند.
   
  غیر دولتی بودن

  شهرداری سازمانی است که اهالی شهر ، مدیران آن را برگزیده اند و اختیار خود را برای تصمیم گیری و اداره امور شهر به آنها سپرده اند . بنابراین شهرداری سازمان غیر دولتی است که دولت فقط نظارت بر آن را بر عهده دارد.
   
   
   
   
  آموزش شهروندی
   
  شهرها محل دائمی اسکان و زندگی بشری اند و اصولا" برنامه ریزی شهری و مجموعه خدماتی که شهرداریها در شهر انجام می دهند ، برای رفاه ساکنان شهرها ( شهروندان ) صورت می گیرد .

   با توجه به این امر ، قانون ( شوراهای اسلامی شهر ) این حق را برای شهروندان قائل شده است که با انتخاب نمایندگان خود بر نحوه عملکرد شهرداریها نظارت داشته و در برنامه ریزی های شهری سهیم باشند . با این وجود تک تک شهروندان نیز می توانند نظرات خود را به طرق مختلف به نمایندگان خود در شورای شهر ، برنامه ریزان و مدیران منتقل سازند و در فرایند برنامه ریزی ایفای نقش کنند.
   
  شهروند و مدیران شهری
   
  شهروندان در قبال مدیران شهری حقوق و تکالیفی دارند که بسیاری از آنها آموزش بصری است. شهروندان باید بدانند که چه تکالیفی در حوزه شهر بر عهده دارند و در قبال انجام این وظایف از چه حقوقی بهره مند می شوند.

  مدیران شهری نیز باید بدانند که انجام چه وظایفی را می توانند از شهروندان مطالبه کنند و در مقابل ، در برابر شهروندان چه وظایفی دارند . در شهرهای کشور ما ، علاوه بر اینکه فرهنگ شهر نشینی نهادینه نشده ، مطلبات شهروندان نیز بی پاسخ مانده است و هیچ تعریف روشنی از شهر ، قواعد شهری ، شهر نشینی ، شهروند و حقوق و تکالیف انها ، آموزش این حقوق و تکالیف ، نقطه ای که در آن قرار گرفته ایم و نقطه ای که می خواهیم به سمت آن حرکت کنیم ، ارائه نشده است. راستی این آموزش چیست ؟ چه مواردی را در بر می گیرد ؟

  مسئولیت این آموزش بر عهده چه نهاد یا نهادهایی است ؟ قبل از اینکه بخواهیم متولی آموزش شهروندی را در جامعه بشناسیم ، بهتر است تا موضوعات آموزش شهروندی را مطرح نمائیم.

  آموزش شهروندی موضوعاتی چون شهروند و امکانات عمومی ، ‌حقوق شهروندی ، شهروند و مردم ، مشارکت اجتماعی ، محیط زیست ، شهر شاداب ، ترافیک ، زیباسازی شهر ، بهداشت شهری ،‌پرداخت عوارض و ایمنی ، آمادگی شهری ، گردشگری و غیره را در بر می گیرد .

  هر چند آموزش این موضوعات هزینه ای را بر ما تحمیل می کند اما این در حالی است که هزینه آموزش شهروندان به مراتب کمتر از هزینه ای است که شهروندان و مدیران شهری آموزش ندیده بر پیکر شهر وارد می کنند؛ متولی آموزش شهروندی در فصل ششم قانون شهرداری ، تحت عنوان « در وظایف شهرداری » ذیل ماده 55 وظایف شهرداری را در 28 ماده بیان کرده است.
   
  شهروند و شهرداری

  شهروندی

  وظایف
   
  - پرداخت مالیات ها و عوارض شهرداری

  - مشارکت شهروندی

  - مسئولیت پذیری شهروندی

  - اطاعت از قانون شهرداری

  - اعتماد به مدیران شهری در برنامه ریزی ها...
   
  حقوق

  - برخورداری از حقوق شهروندی

  - بهره مندی برابر و عادلانه از کالاها و خدمات شهری

  - مشارکت در تصمیم گیری های منطقه شهری خود

  - برخورداری از ایمنی شهری

  - دسترسی به اطلاعات شهری

  - دخالت موثر در انتخابات مقامات محلی و شهری
   
  شهرداری
   
  وظایف

  - اهمیت دادن به نگرش شهروندی و مشارکت آنان در مدیریت شهری

  - آموزش فرهنگ شهروندی

  - آموزش فرهنگ شهری

  - تامین کالاها و خدمات مورد نیاز شهروندی

  - پاسخگویی و مسئولیت پذیری
   
  - ایمن سازی زندگی شهری
   
  حقوق

  - پذیریش فرهنگ شهروندی و زندگی شهری

  - دریافت مالیات های محلی و عوارض شهری

  - مسئولیت پذیری شهری

  - مشارکت و همکاری با شهرداری

  - استفاده صحیح از منابع و امکانات شهروندان
  PDF چاپ چاپ