يکشنبه 30 دي 1397 _
تاریخ : پنجشنبه 13 آبان 1389     |     کد : 23

امام زاده سید محمد کججانی

آدرس مقبره: تبریز – روبروی پل تراکتورسازی - انتهای خیابان ابوذر آخماقیه- جاده کرجان

 

آشنایی با امام زاده سید محمد کججانی

سرزمين ايران از ديرباز به داشتن عالمان و فرزانگان شهره آفاق بوده است. مردان بزرگ و خداجويي در اين ديار چشم به جهان گشوده و پس از عمري تلاش و مجاهدت در راه كسب معارف عاليه و پيمودن مدارج كمال سعادت، ويژگي‌ها و صفات اخلاقي و رفتاري بارزي از خود به جاي نهاده‌اند كه اينك چراغي فراراه آيندگان هستند.

اگر اندكي به صبر در زندگي اين وارستگان تامل كنيم بي‌شك درهاي رحمت و رافت الهي بر روح و جانمان را گشوده خواهيم ديد. اين بار كه در بازار عشق را به كوبه نياز كوفتيم مامني يافتيم آكنده از بويي كه شايد امروز كمتر به مشام رسد. عاشقي شوريده سر، عارفي پيمانه پر، از سلاله اطهار(ع): شمس‌الدين سيد محمد ابن صديق بن محمد كججاني از نواده چهاردهم امام همام حضرت سجاد عليه السلام.

دلشكسته‌اي از تبار عرشيان كه امروزه بعد از سالها غربت و مهجوري به دلهاي خسته‌اي كه جاي جاي اين خاك را براي يافتن سنگ صبوري مي‌كاوند، اجابت گاهي شده است كه دست يافتن از آن به سوي آسمان سهل است.

آبادي كججان به سال 614 هجري قمري به خود باليد،آنجا كه سيد محمد را در آغوش خود ديد. و كججان آن زمان كه مهد تمدن و فرهنگ غني اسلامي و مقر دانشمندان و فضلاي بزرگ بود گهواره‌اي شد براي آن تا در او ببالد و ببار بنشيند.

سيد محمد كججاني پس از عمري كسب معارف و طي عرفا در سال 63 سالگي به 677 هجري قمري نقاب از جنس خاك بركشيد. ولي متاسفانه در باب شناساندن ابعاد شخصيتي و سلوك زندگاني اين عارف بزرگ آثار زيادي به جاي نمانده است.

و اينك سالهاست كه مي‌گذرد، و امروز ماييم و تشنگي ديدار. اوايل كه مي‌آمدي كلبه‌اي گلين و قديمي مقبره شريف اين عارف بزرگ بود و امروز اگر ببيني به همت دستان توانا و آستين افشاني مرداني والاتبار زيارتگاهي است مصفا كه هر چه دست آبادي بر آن كشيده شود طالب است.

و اين بار اين مكان مقدس دستان گشاده‌اي مي‌خواهد از جنس احسان و كرم، تا نزول انفاق و سر زندگي را در جاي جاي اين مكان به عينه نمودار سازد.

اميدواريم در آينده‌اي نه چندان دور در سايه الطاف خيرين، با توسعه حسينيه و حرم شريف شاهد يك مكان بزرگ زيارتي و سياحتي جهت استفاده خیل کثیر زائرانی که از نواحی مختلف میهمان این مکان مقدس می شوند باشیم. ان شاءالله


فریده اصغری آذر سایت