سه شنبه 27 ارديبهشت 1401 _
 منوی اصلی
 
تاریخ : دوشنبه 7 اسفند 1391     |     کد : 283

بهترين روش براى حفظ قرآن و احاديث

بهترين روش براى حفظ قرآن و احاديث

 

تصميم و علاقه شما به حفظ قرآن و احاديث بسى مايه خوشبختى و سعادت است و هميشه از خدا بخواهيد كه شما را در اين راه پايدار و موفق بدارد و براى توفيق در اين امر به نكات زير توجه كنيد :

1- داشتن انگيزه عالى و خالصانه: سعى كنيد براى جلب رضاى خدا و تقرّب به ذات اقدس الهى به حفظ قرآن و احاديث مشغول شويد زيرا نيت پاك و خالصانه‏تان باعث خواهد شد خداوند به شما لطف و كمك بيشترى كند و در اين امر موفق‏تر شويد .

2- قبل از حفظ قرآن لازم است روخوانى قرآن و احاديث را كاملاً يادگرفته باشيد و اگر تسلط كافى بر خواندن كلمات و جملات عربى نداشته باشيد در حفظ و به ياد سپارى آن دچار مشكل خواهيد شد .

3- تنظيم يك برنامه براى تمام فعاليت‏هاى شبانه‏روزى خويش: براى كارهاى تحصيلى و روزمره خود برنامه‏اى تنظيم كرده و زمان مشخص و معينى را به حفظ قرآن اختصاص دهيد و در آن ساعات ثابت به مطالعه و حفظ قرآن بپردازيد .

4- بهترين زمان حفظ قرآن :  شب پيش از خوابيدن، صبح هنگام بيدارى بهترين وقت‏ها براى مطالعه و حفظ مطالب است .

5- استفاده كردن از يك نوع قرآن : بدين منظور از بهترين نسخه‏ها و رسم‏الخطهاى قرآن مثلاً خط عثمان طه استفاده كنيد و به همراه خود يك قرآن جيبى از همان خط براى مرور در اوقات فراغت داشته باشيد .

6- توجه به معانى و مفاهيم الفاظ و مقدار مختصرى از تفسير و شأن نزول آيات: تا زمانى كه معنى و مفهوم آيات و احاديث نفهميده باشيد نخواهيد توانست الفاظ و كلمات عربى نامفهوم كه ارتباط آنها را نيز نمى‏دانيد چيست به خوبى حفظ كنيد .

7- شروع كردن از سوره و احاديث كوتاه: سعى نكنيد آيات زيادى را در يك جلسه حفظ كنيد مثلاً سعى نكنيد در يك جلسه دو ساعته مطالب زيادى را به خاطر بسپاريد. زيرا كوشش زيادى براى يادگرفتن و حفظ مطالب بسيار و تنها در يك بار، بى‏فائده است .

8- مكان حفظ: در مكانى كه مشغول حفظ كردن هستيد از عواملى كه موجب حواس‏پرتى مى‏شود (مثل سروصدا، سرما و گرماى زياد، نور كم يا بسيار زياد و هر چه كه حواس را پراكنده كند اجتناب شود .

9- تمركز فكر و حواس: هر گونه ورزيدگى حافظه و تقويت آن بايد بوسيله ورزيدگى در تمركز فكر آغاز شود هر چه بيشتر تمركز فكر و حواس داشته باشيد، مطالب، جملات و آيات و روايات سريعتر و عميق‏تر در ذهن شما نقش خواهد بست .

10- تكرار و تمرين: آنچه را حفظ مى‏كنيد در فرصت‏هاى مناسب مرور و تكرار كنيد تا بهتر در ذهن بماند. آياتى را كه ديروز به حفظ آن پرداختيد امروز مرور و تكرار كرده و آيه يا آيات جديدى را حفظ كنيد. و فردا نيز آيات ديروز و امروز را تكرار كرده و همينطور .

11- نوشتن: آياتى را كه مى‏خواهيم حفظ كنيد سه بار بنويسيد .

12- علاوه بر مطالعه، نوشتن، هر آيه‏اى را با نوار ترتيل (سه بار تكرار آقاى پرهيزگار) گوش دهيد تا هم از حافظه ديدارى و هم از حافظه شنيدارى خود استفاده كرده و سريعتر و عميق‏تر حفظ كنيد .

13- رعايت كردن امورى كه حافظه را تقويت مى‏كند مانند: مسواك زدن، استعمال بوى خوش، داشتن وضو، نگاه به خط قرآن، استنشاق، پرهيز از گناه، عمل به مستحبات، خوردن كشمش و پسته و پرهيز از امورى كه حافظه را كم مى‏كند مانند دروغ گفتن، گوش دادن به موسيقى، عصبانيت، غرور، لجاجت .

14- براى آگاهى بيشتر به كتاب‏هاى زير مراجعه كنيد :

1-  57 درس براى تقويت حافظه، عبدالكريم قريب، انتشارات نشر اختران .

2-  همه چيز درباره حافظه شما، كِنْت هيگبى، ترجمه محمد جعفريان، انتشارات دفتر تحقيقات و انتشارات بدر .

3- روش حفظ قرآن، حسين حق‏جو .

4-روش حفظ قرآن، سيدمجتبى حسينى .

منبع:سایت نهاد 


PDF چاپ چاپ